Satış, Pazarlama & Müşteri Yönetimi Eğitimleri

Gerek kurumsal satış gerekse perakende satışta işletmenin karlılığının süreklileşmesinin en temel ilkesi satışta sürekliliğin sağlanmasıdır. Satışta sürekliliğin sağlanması ve arttırılması ise birden fazla bileşene ve özellikle de insan kaynağındaki niteliğe bağlıdır. Bu nitelikler ise günün sürekli değişen koşullarına uyumlanmadığı ve güncellenmediği sürece satış rakamları aynı kaldığında dahi kurumsal bir geriye gidişe işaret edebilir.

İMC’nin Satış & Müşteri Yönetimi Eğitimleri ile gerek kurumsal satış becerilerinin geliştirilmesi, gerek müşteri memnuniyetinin arttırılması ve süreklileştirilmesi, gerekse ürün ve hizmet kalitesinde sürekli bir gelişimin sağlanmasına çalışılmaktadır. Bunun için gerekli olan insan kaynaklı, lojistik veya kültürel alanlara müdahale edilmekte ve bu konuda iyi bir ihtiyaç analizi yapılarak sorunun kurumun özgün koşulları açısından gerçek kaynağına temas edilmektedir.

Eğitimlerin tamamında katılımcılar sadece konu hakkında bilgi, donanım, yetkinlik ve davranış alışkanlığı kazanmakla kalmayıp aynı zamanda eğitim süreci sonunda somut bir kurumsal ve bireysel yaklaşım ve uygulama sorununa da kurumun özgün tarihi, alışkanlıkları ve deneyimlerinden yola çıkarak çözümler üretmekte ve gerçek sistemler geliştirmektedirler.

İlgili eğitimin üzerine tıklayarak form doldurabilir ve eğitim hakkında detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

One Response to "Satış, Pazarlama & Müşteri Yönetimi Eğitimleri"

  1. FATİH ALEMDAR Posted on 19 Ocak 2016 at 10:12

    Merhaba,

    Merhaba,

    Yakın bir tarihte planlamayı düşündüğünüz Satış veya Teknikleri Eğitiminiz bulunmakta mıdır? Şuan iki katılımcıyız.

    Saygılarımla,

Bir cevap yazın